niedziela, 23 stycznia 2011

Moscow Trojan Skins

Moscow Trojan Skinheads to grupa ludzi, którzy pod takim szyldem tworzą swoją ekipę oraz scenę skinheads w Moskwie. Skupiając wokół siebie różnych skinheads od apolitycznych po red & anarchist skinheads, wszystkich łączy jedna idea, dobra zabawa i wspólna scena skinheads bez faszystowskiego ścierwa, którego w Moskwie nie brakuje. Oto wywiad, który został przeprowadzony z kilkoma kolesiami z tej ekipy. Pytał Kwadrat.

MÓGŁBYŚ NAM POWIEDZIEĆ CZYM JEST „MOSCOW TROJAN SKINHEADS”?
Nie jesteśmy żadną organizacją, jesteśmy zwykłą grupą przyjaciół, którym zależy na budowaniu i rozpowszechnianiu kultury skinheads w Moskwie. Jesteśmy przygotowani do rozpowszechniania tego co myślimy w różnych sposobach. Organizujemy koncerty, robimy ziny, niektórzy członkowie MTS grają w swoich kapelach. Niektórzy z nas wolą tradycyjną czarną muzykę jak jamajskie ska, reggae czy rocksteady, inni wolą oi!-a i street punka, amerykański old school hardcore jak WARZONE, SLAPSHOT, AGNOSTC FRONT. Nazwaliśmy się Trojan ale nie wszyscy z naszej ekipy to fani reggae i tradycyjni skinheads z lat 60-tych. Z dumą nazywamy siebie antyrasistami, by pokazać sprzeciw faszystom. Do tego nie ukrywamy swoich patriotycznych poglądów, kochamy swoje miasto i swój kraj, nie mówimy tu o rządzie, każdy z naszej ekipy ma swoje własne zdanie na ten temat.

JESTEŚCIE GRUPĄ ANTYFASZYSTOWSKICH SKINHEADS, NIE JEST LEPIEJ NAZYWAĆ SIEBIE APOLITYCZNYM SKINEM I NIE MIESZAĆ SIĘ W KŁOPOTY Z NAZI KURWAMI?
Z TEGO CO WIEM TO W MOSKWIE MACIE DUŻO TEGO ŚCIERWA?
Tak jesteśmy antyfaszystami ale nie mieszamy się w politykę. Na pierwszym miejscu jest dla nas kultura skinheads.
Czasami zdarzają sie problemy z nazistami dlatego musimy kontynuować kopać ich po ryjach. Niestety jest ich mnóstwo w Moskiwie jak i nazi chuliganów i innych popierdoleńców z prawicowego skrzydła z którymi mamy zazwyczaj problem. Mogę stwierdzić, że przez ostatnie 5 lat sytuacja się trochę poleprzyła. Możemy się pochwalić naprawdę silną ekipą anty-nazi na scenie oi! punk, hardcore, reggae która zaczęła się kręcić głównie dzięki nam i naszym znajomym przez naszą ekipę naziolki boją się wpadać już na koncerty jak to miało miejsce kiedyś. Czasami udaje nam się sabotażować ich koncerty i spotkania. Może cię to rozśmieszy ale największym problemem są dla nas „apolityczni” i prawicowi stadionowi chuligani, gdzie zazwyczaj ku twojemu zdziwieniu możesz ich spotkać na koncertach ska punk... nie lubimy tej sceny za bardzo, jedynie Distemper i Spitfire mają silnie antyfaszystowskie stanowisko i może kilka młodych kapel. Zazwyczaj bijatyki z naziolami zaczynają się na koncertach, które się zwie „ska punk”. Naprawdę rozpierdala nas jak uważasz się za naziste i bawisz się przy muzyce, która ma czarne jamajskie korzenie.

MOGŁBYŚ NAM COS POWIEDZIEĆ NA TEMAT HISTORII MOSKIEWSKIEJ SCENY SKINHEADS?
Etykieta skinheads w naszym mieście nie jest uboga. Mamy trochę zinów jak STREET PRINT zine naszego kumpla Pankrata, ładny zinek przedstawiający kulturę skinheads. Pierwsze grupy SHARP, RASH i Trads zaczęły się rozwijać z początkiem lat 90-tych. Kolesie z DISTEMPER byli zaangażowani w scenę skinheads z początkiem lat 90-tych tak jak mówili wszystko zaczęło się od punk rocka we wczesnych latach 80-tych. Wraz z naszymi przyjaciółmi z DISTEMPER dużo działaliśmy na płaszczyźnie antyfaszyzmu w naszym mieście oraz by poprawić wizerunek skinheads w całej Rosji.
Naziści zaczęli angażować się w scenę również bardzo duże ożywienie ich sceny pojawiło się z końcem lat 90-ty, teraz nie jest taka silna jak kiedyś. Pierwsza grupą skinheads to jak się nie mylę był oi! band UCHITEL TRUDA. Nie lubimy ich za bardzo jest to bardziej kapela od robienia żartów niż promowania sceny skinheads. Określają się jako zespół apolityczny co formują przez to że nic nie mają wspólnego z nazistami. My odbieramy apolityczność inaczej, jesteśmy zawsze gotowi do walki nie o nasze polityczne przekonania ale o naszych przyjaciół i naszą kulturę.

JESTEŚCIE GRUPĄ APOLITYCZNYCH SKINHEADS. JAKIE JEST TWOJE ZDANIE NA TEMAT POLITYKI W RUCHU SKINHEADS I O ODŁAMACH TAKICH JAK REDSKINS CZY RASH?
WSPÓŁPRACUJECIE Z RASH SKINHEADS?
Moim zdaniem odłamy jak red, anarchizm czy apolityczność zawsze znajdzie swoje poparcie w społeczeństwie. Ale nie w Moscow Trojan Skinheads. Jesteśmy silnie apolityczną ekipą... co znaczy, że nie mamy głównego politycznego wyznacznika w naszej ekipie ale tylko indiwidulane osoby z MTS posiadają swoje polityczne wizje, których nie przyczepiamy do naszego loga. Mamy mnóstwo przyjaciół wśród RASH ale bedąc szczerym nie popieramy żadnych z politycznych opcji w ruchu skinheads. Współpracujemy z RASH skins czasami.

MACIE SWOJĄ DRUŻYNĘ PIŁKARSKĄ, KTÓRĄ WSPIERACIE? CO Z HOOLIGANS? SĄ TO W WIĘKSZOŚĆI NAZI CWELE???
Nie nie mamy swojej drużyny piłkarskiej. Moskiewscy hooligans to pozerka, która przyczepia sobie polityczne hasła ale ogółem mówiąc nie robią nic dla swojej polityki. Ich głównie interesują kłopoty, napierdalanki, ekipy itp.
Każdy z MTS kibicuje innej drużynie. Faszystowskie i rasistowskie klimaty są bardzo popularne wśród kibiców piłki nożnej w Rosji. Mamy silny kontakt z naszymi sąsiadamy z Białorusi (MTZ -RIPO z Mińska i FC NEMAN z Grodna mają dorą ekipę anty nazi) oraz na Ukrainie (Arsenal z Kijowa mają antyfaszystowskich ultras).


CO Z MOSKIEWSKĄ ANTIFĄ? JEST TO SILNY RUCH ANTYFASZYSTOWSKI CZY HIPISI UDAJĄCY ULICZNYCH WOJOWNIKÓW???
Kim jest antifa? Ludzie którzy popierają antyfaszyzm? W Rosji Antifa to bardzo skomplikowane pojęcie. MTS to skinheads, którzy nie nazywają siebie antifa. Jesteśmy antyfaszystami. Ale po pierwsze jesteśmy skinheads crew (to już słyszę nie jeden raz nie można bać się pojęcia antyfaszysty, albo jedna strona albo druga wiadomo, że skinheads dziś to nie tylko piwo i fajny styl... –red.) W Moskwie w antifie znajdziesz zazwyczaj ludzi, którzy twardo kładą nacisk na to by zajebać jakiegoś naziste. Działają tam ludzie nie tylko ze środowiska skinheads ale wszyscy ci którzy chcą przeciwstawić się tym skurwielom najbardziej konkretną metodą. Mamy w ekipie ludzi, którzy działają w antifie ale mamy też umowę by polityka nie przerastała nas samych.
Nie mamy tak silnego ruchu jak w Niemczech czy Francji ale mamy nadzieję, że z czasem urośnie.

JAKIE CIEKAWE INICJATYWY Z ROSJI MOŻESZ POLECIĆ CZYTELNIKOM SH REVOLT? KAPELE, ZINY, DYSTRYBUCJE?
Napewno warto skontaktować się z RASH Rosja www.redskins.ru Polecamy również sprawdzić wszytskie kapele z naszej strony myspace www.myspace.com/moscowtrojanskins
Na dzień dzisiejszy probujemy powołać do życia skinhead label w Moskwie prezentjący nowości ze sceny skinheads w Moskwie. Do dnia dzisiejszego mamy za sobą organizację mnóstwa koncertów oi! punk, hardcore, ska. W marcu planujemy zrobić koncert dla legedny street punka z Polski The Analogs oraz Białoruskich herosów Mister X, którzy są naszymi dobrymi przyjaciółmi.

Organizowanie więcej koncertów, trzymanie się swoich zasad, rozpowszechniać scenę skinheads ile się tylko da i robić rzeczy w które naprawdę wierzymy!

Stay Rude! Stay True! Stay Rebel. Powodzenia!

10 Października 2008r. w Moskwie grupa faszystów zamordowała 27-letniego działacza ruchu antyfaszystowskiego "Fedyaja". Faszyści czekali na niego w klatce jego bloku i zadźgali go nożami kiedy on wychodził do pracy. Fedyay był jednym z członków ekipy Moscow Trojan Skinheads Crew. Nie zpominajmy o naszym koledze! Nie ma Litości dla faszystowskich skurwieli!!!