niedziela, 23 stycznia 2011

Wywiad z Klasse Kriminale

Klasse Kriminale powstało w 1985r. w małym włoskim miasteczku w którym punk już od jakiegoś czasu wydawał się zwiędły. Klasse Kriminale zajmuje wyższą pułkę w historii światowego gatunku punk rocka. Znani są na całym świecie dzięki wydaniu kilkudziesięciu płyt w różnych krajach i na różnych kontynentach. Od Rosjii po Argentynę, od Anglii po Japonię, gdzie sprzedali tysiące swoich płyt. Grali w każdym zakątku Europy i byli obecni na większosci największych punkowych fastiwalii. Mieli swoje trasy po Japonii, USA i Kanadzie. Są znani i lubiani przez bohaterów punk rocka jak np. Jimm Pursey z Sham 69 (który wydał im album w 1999r. „Electric Caravanas”). Jak i również z nowej fali punk rocka jak Lars Frederiksen z Rancid. W 2007r. Kalsse Kriminale wydali najnowszy album „Strenght & Unity” oraz split singiel „OI! The Resurrection EP” z londyńskim OI! zespołem The Gonads. Teraz właśnie nagrali piosenkę na tributa włoskiego punka 77-07 i dalej się nie poddają. Od samego początku zespół ten jest prowadzony przez Marca wokalistę Klasse Kriminale. Oprócz tego Marco wydaje również od kilkunastu lat świetnego fanzina Kriminal Klass oraz prowadzi wytwórnię „Havin’ a Laugh Records”, która ma już na liście kilka unikatowych pozycji.Ciężko jest sobie dziś wyobrazić jakiegoś słynnego OI! Fanzina, który nie wspomnie słowem lub wywiadem o tym zespole, przeglądając większość światowych tytułów na naszych polskich kończąc. Wywiad z Marco został przeprowadzony w styczniu ’08, pytał Kwadrat.

MÓGŁBYŚ PRZEDSTAWIĆ NASZYM CZYTELNIKOM HISTORIĘ KLASSE KRIMINALE?

Klasse Kriminale zostało utworzone przezemnie w 1985r. Po kilku zmianach personalnych w 1988r Klasse Kriminale nagrało swój pierwszy singiel „Costruito In Italia” , który został dobrze przyjęty we Włoszech jak i za granicą. Graliśmy trochę koncertów min z The Stab, Rappresaglia, Ghetto 84, Nabat, Red Alert, Lurkers, GBH, The Opressed, Angelic Upstarts, Sham 69, Red London, Public Toys, Agnostic Front, The Toy Dolls, Snap Her, Stage Bottles, Discipline, Cockney Rejects…

Graliśmy w swoim czasie wiele koncertów w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce, Francji, Czechach, Japonii, USA i Kanadzie. Graliśmy również trasy po Włoszech z US Bombs, Dropkick Murphys, The Business, The Toasters, graliśmy na antyrasistowskich i antyfaszystowskich spotkaniach oraz na europejskich festiwalach jak; Holidays In The Sun, Wasted, Rebelion, Monte Paradiso, Rude Boys Unity Festival, Force Attack, United Voices, Linden Punk, Punk & Disorderly...

Właśnie wyszedł nasz najnowszy album „Strenght & Unity” wydany przez moją wytwórnię Havin’ A Laugh Records, 15 nowych piosenek w klimacie klasycznego punka, oi!-a, hc, ska i stylu reggae.

Połączyliśmy siły z londyńskim weteranem oi!-a zespołem The Gonads i wydaliśmy wspólną ep-kę, która nazywa się OI! The Resurrection (wydana w Havin’ A Laugh Records). Limitowana edycja ep-ki zawiera po dwie piosenki od każdego zespołu. Z repertuaru KK znalazły się tam „Klasse Kriminale” i „Land Of Hope & Glory-tekst Garrego Johnsona z zupełnie nowym podkładem muzycznym. The Gonads nagrali dwa zupełnie nowe kawałki „SVL” i „Getting Pissed” w nowej wersji ska.

WŁAŚNIE NIEDAWNO UKAZAŁ SIĘ WASZ NOWY ALBUM „STRENGHT & UNITY” WYDANY PRZEZ TWOJĄ WYTWÓRNIĘ HAVIN’ A LAUGH RECORDS. JAK NOWA PŁYTA JEST ODBIERANA PRZEZ WASZYCH SŁUCHACZY I CZY DOSZŁY JUŻ DO WAS JAKIEŚ RECENZJE?

Do dnia dzisiejszego „Strenght & Unity” był recenzowany przez włoskie magazyny muzyczne bardzo pozytwnie. Nasz nowy album zajmuje 10-tą pozycję na włoskiej liście muzycznej. Nasi słuchacze kochają „Strenght & Unity”!!!

JAK NAM WIADOMO ROBISZ DALEJ SWOJEGO ZINA „KRIMINAL KLASS”, PROWADZISZ SWOJĄ DYSTRYBUCJĘ I GRASZ W KAPELI WŁĄCZAJĄC W TO PODRÓŻOWANIE PO ŚWIECIE ZE SWOIM ZESPOŁEM. OCZYWIŚCIE MASZ TEŻ RODZINE, MUSISZ TEŻ SPAĆ I COŚ ZJEŚĆ JAK UDAJE CI SIĘ ZNALEŹĆ CZAS BY POŁĄCZYĆ TE WSZYSTKIE RZECZY DO KUPY? MOGŁBYŚ NAM POWIEDZIEĆ KILKA SŁÓW O SWOIM ZINIE ORAZ WYDAWNICTWIE?

Zapomniałeś też wspomnieć, że pracuje w dokach! Nie jest łatwo utrzymać to wszystko w całkowitym porządku ale ta muzyka jest moim życiem.

Na przykład na dzień dzisiejszy Kriminal Klass Fanzin jest wstrzymany ze swoją regularnością, myślę kontynuować go po lutym.

Co do Havin’ A Laugh Records to mam kilka planów, już nie jedna kapela pytała mnie o wydanie płyty w Havin’ A Laugh ale obecnie jestem skupiony na dystrybucji i promocji „OI! THE RESURRECTION” ep oraz „STRENGHT & UNITY” cd.

NIE ZNAM ŻADNEGO INNEGO ZESPOŁU, KTÓRY WYDAŁ WIĘCEJ PŁYT OD KLASSE KRIMINALE I MA TAK OBSZERNĄ DYSKOGRAFIĘ. PRÓBOWAŁEM SIĘ DOLICZYĆ ALE JAKOŚ NIE DAŁEM RADY MÓGŁBYŚ NAM PRZEDSTAWIĆ W SKRÓCIE ILE PŁYT WYDALIŚCIE?

W naszej 20 letniej karierze Klasse Kriminale nagrało; „Costruito In Italia” (debiutancki singiel) , „Ci Incotreremo Ancora Un Giorno” (debiutancki album), „Faccia A Faccia” (wydany pod szyldem New Rose kierowanego przez Francois- ex Berurier Noir oraz z grafikami Alteau), „Ragazzi Come Tu & Me” (7” singiel), „I Ragazzi Sono Innocenti” ; „1985-95 Orgoglio Per Le Tue Passioni” (podwujny 7” wyprodukowany przez Paul-a Chain-a); „Live Vivo” (live album); „Mind Invaders” (7” singiel wydany przez Luthera Blissett); „Electric Caravanas” (wyprodukowany przez Jimmy „Sham 69” Purseya); „I Know This Boy” (wraz z Riccardem Pedrini, teksciarzem oraz gitarzystą Nabat); „International Soldier” (cd singiel) , „Stai Vivendo O Stai Sopravvivendo?”; „Welcome To Genoa” (przeciwko policyjnej przemocy podczas szczytu G8 w 2001r.), „Live & Loud”, „Klasse Kriminale” (wydany przez Vic Ruggiero „Slackers”, przez kilka różnych wydawnictw w kilku różnych krajach z innymi kolorami okładek); „Heavy weight OI! Championship Of The World” (The Oppressed vs Klasse Kriminale split ep); “Strenght & Unity” (najnowszy album); “Oi! The Resurrection” (Klasse Kriminale & The Gonads split ep).
Oraz kilka najlepszych hitów (The Best Of) wyszło w Argentynie „Motiando En El Mundo”, Brazylia „O Melhor Da”, Japonia „Riot! Are You Ready?” oraz w kilku europejskich krajach wyszedł „The Best Of” w Anglii wydany przez „Captain Oi!”, czy „Desruktivni Generace” w Czechach oraz „History Of...-Niemcy

W ZESZŁYM ROKU MIELIŚCIE TRASĘ PO JAPONII. JAK BYŁO? MOGŁBYŚ NAM PRZYBLIŻYĆ JAK WYGLĄDA JAPOŃSKA SCENA SKINHEADS? CZYM SIĘ RÓŻNI OD NASZEJ EUROPEJSKIEJ?

W czerwcu 2006r. Tomiko i Hide z Blue Paradise (to coś więcej niż tylko sklep, magiczne miejsce gdzie poznasz dzieciaków z dalekiego zachodu), zaprosili mnie do drugiej edycji Ace Boon Jaming Festival. Śpiewałem kilka piosenek Klasse Kriminale wraz z Anger Flres w Osace oraz z Hazanem w Tsuchiura City. W listopadzie 2006r. Bootstopn Records wydało „Riot! Are You Ready?” cd, 18 klasycznych oi! kawałków z naszych poprzednich płyt ale poprawionych na jeszcze lepsze i głośniejsze dzwięki. Dolls, japoński punkowy miesięcznik wydawany od początku lat 80-tych, zrobili ze mną dwa wywiady (ukazały się one w nr. 228 i nr.232) z zamiarem promocji naszego nowego albumu „Riot! Are Yoy Ready?”. Nasza trasa (8 koncertów) była bardzo D.I.Y. poprzez cudowne poznawanie zupełnie innej rzeczywistości. Czas spędzony w Japonii był bardzo excytujący, bardzo ciężko jest zrozumieć japońską rzeczywistość. Nie zauważyłem żadnej przemocy, dragów czy politycznych konfliktów. Widziałem naprawdę bardzo dobre zespoły, dobre sklepy z płytami oraz interesujących ludzi z perfekcyjnym stylem.

CZYM JEST PUNK ROCK DLA CIEBIE? CZY ZMIENIŁ ON TWOJE ŻYCIE?

Punk to coś więcej niż tylko muzyka, to była rewolucja, kultura buntu, która dała ludziom szanse zmienić ich życie i zacząć myśleć ich własnymi głowami.
Teraz punk jest wszędzie w modzie, w grafice, w telewizyjnych reklamach...
Tak Punk Rock zmienił moje życe! Punk zmienił wszystko nie tylko nasze punkty widzenia... nasze życia.

JAK OCENIASZ NA DZIEŃ DZISIEJSZY SCENĘ PUNK I SKINHEAD OD CZASÓW JEJ NARODZIN?

Nie zauważyłem zbytnio dużej różnicy pomiędzy mną w 1980r a dzisiejszymi młodymi punkami, ponieważ świat się wogóle nie zmienił; ta sama niesprawiedliwość, ta sama przemoc i tak samo dalej nie ma przyszłości...
Teraz włoska scena jest troszkę większa po dwóch wydarzeniach w 1982r i 1995... W każdym bądź razie jest teraz więcej młodych skinów oraz punków i nowych kapel... Wydaję mi się, że powinniśmy zacząć odbudowywać naszą scenę od początku aby stała się ona silna i byli byśmy z niej dumni.

SWEGO CZASU KLASSE KRIMINALE BYŁO KAPELĄ APOLITYCZNĄ, TERAZ REPREZENTUJECIE SILNIE LEWICOWY ODŁAM RUCHU SKINHEADS. SKĄD TAKIE ZMIANY?

Klasse Kriminale chce zająć w końcu swoją pozycję w tej kwestii!
Jesteśmy antyrasistami związanymi z kulturą uliczną. Dla mnie „polityka” zawsze jest polityką naszego życia. (jest to światopogląd na zastaną rzeczywistość o której się mówi- dop. Kwadrat), Co oznacza walkę o nasze sprawy, nadzieje, sny i prawa.
Używamy muzyki do komunikacji by zmieniać i dawać dzieciakom jakąś szanse!
Myślę, że od indiwidualnego początku całe społeczeństwo może się zmienić.

JESTEŚCIE KAPELĄ ANTYFASZYSTOWSKĄ MACIE Z TEGO POWODU JAKIEŚ PROBLEMY ZE STRONY NAZI CZY APOLITYCZNYCH DUPKÓW?

Naziści nienawidzą mnie i Klasse Kriminale, pewnego razu zaatakowali mnie we Włoszech i na trasie po Europie. Klasse Kriminale ma te same problemy co Sham 69 czy Angelic Upstarts. Wierzyłem w to co Jimmy Pursey i Mensi mówili; „Rozmawiaj z nimi, wysłuchaj ich i spróbuj przyciągnąć ich z powrotem tam gdzie są ich korzenie”. Nie będę rozmawiał z ludzmi, którzy organizują ruch White Noise, tylko z dzieciakami, którzy słuchają tego gówna.

WIEM, ŻE WSPIERASZ RUCHY RASH I SHARP SKINHEADS? JAKIE JEST TWOJE ZDANIE W MIESZANIU POLITYKI DO BYCIA SKINEM CZY PUNKIEM? BO JEST MNÓSTWO LUDZI, KTÓRZY TEGO NIE TRAWIĄ.

Dla Punków i Skinów styl jest bardzo ważnym elementem ale to tylko najnowsza moda, to rebelia przeciwko systemowi.

MASZ JAKIEŚ PROBLEMY Z NAZI ŚMIECIAMI NA WASZYCH KONCERTACH LUB W SWOIM MIEŚCIE? JAK WYGLĄDA SYTUACJA Z TYMI FIUTAMI WE WŁOSZECH?

Nie mamy problemów z boneheads w naszym mieście, Savona to wole od tego ścierwa miasto. Ale we włoszech jest kilka miejsc gdzie to gówno się wylęguje.

TWOJE ZDANIE O APOLITYCZNYM OI!-u? W POLSCE TO TYLKO NIEZŁA PRZYKRYWKA DO NAPICIA SIĘ PIWA Z PRAWORĘCZNĄ DZIWKOM. TAK SAMO MACIE WE WŁOSZECH?

Definiując słowo apolityczny wcale nie oznacza, że nie możęsz zająć pozycji i trzymać się codziennego życia społecznego. Ten kto chowa się za słowem „apolityczny” by nie dokonywać żadnych wyborów to tylko zasrany tchórz.

NAGRAŁEŚ SPECJALNĄ PIOSENKĘ O BRUTALNOŚCI POLICJI PODCZASZ ZAMIESZEK GENUII W 2001r. JAKIE JEST TWOJE ZDANIE NA TEMAT SZCZYTU G8?

Zeżryj bogatego albo oni zeżrą ciebie!

JAKIE NOWE KAPELE OI! PUNK Z WŁOCH MÓGŁBYŚ POLECIĆ CZYTELNIKOM SKINHEAD REVOLT ZINE?

Nowy S-Contro i Tennentz Colombo mają bardzo dobre albumy. Inne równie interesujące kapele oi! z Włoch to; Feccia OI!, Bull Brigade, Gavroche, Concrete Block, Razzapparte, Youngang, Automatica Aggregazione, Teenage Revenge, Prima Linea, Haine, Cervelli Stanki…

JAKIEŚ SŁOWO NA KONIEC?

Havinng a laugh and having a say... podążaj swoją drogą a nie czyjąś!!!
Kontakt ze mną:
Marco Balestrino, CP 426 (centrale), 17100, Savona, Italy
info@klassekriminale.com
www.klassekriminale.com
www.myspace.com/primaklassekriminale