niedziela, 23 stycznia 2011

THE PROWLERS

The Prowlers to jedna z najlepszych kapel oi! z Ameryki Północnej.
Chłopaki pochodzą z Montrealu i grają już dobrych parę lat, oi! music na najlepszym poziomie.
Wywiad z wokalistą Sylvianem przeprowadziłem na początku marca 2011r.
Pytał Kwadrat.

MÓGŁBYŚ NAM PRZEDSTAWIĆ HISTORIE WASZEJ KAPELI?

Pierwsze koncerty zaczęliśmy grać w 1999r. było nas wtedy czterech. Po kilku latach zdecydowaliśmy dodać drugiego gitarzyste bo na koncertach brzmi to o wiele lepiej i oddaje lepsze brzmienie. Mieliśmy wiele zmian w przez te wszytskie lata i najlepsze jest to że nikt nie odszedł z kapeli z powodu kłótni itp ludzie zawsze odchodzili z życiowych powodów jak rodzina, dzieci itp. lub byli zaangażowani w inne projekty.
W chwili obecnej ja oraz Stephane pozostaliśmy z orginalnego składu. Nowi członkowie to Richard (gitara), Martin (bass) oraz John (druga gitara)

THE PROWLERS NIE BYŁ ZA BARDZO AKTYWNY OSTATNIO. NIE GRALIŚCIE NAWET KONCERTÓW PRZEZ DŁUŻSZY CZAS. DZIŚ POWRACACIE W DOBREJ FORMIE PO KILKU LATACH NIEOBECNOŚCI (WIEM ŻE ZAGRALIŚCIE KILKA LOKALNYCH KONCERTÓW MIĘDZY CZASIE). DZIŚ WYGLĄDACIE NA AKTYWNĄ KAPELĘ. NAGRYWACIE NOWE KAWAŁKI, JEDZIECIE DO EUROPY NA KILKA KONCERTÓW ITD. SKĄD TO NAGŁE PRZEBUDZENIE?

Nie graliśmy przez 4-5 lat co było spowodowane ważnymi sprawami w naszym prywatnym życiu ale dla Stephane i mnie było szkoda zakończyć działalność naszej kapeli w taki sposób, brakowało nam bardzo braterstwa, grania koncertów oraz imprezowania po świecie z naszymi przyjaciółmi. Zagraliśmy 4 koncerty od ostatniego lata i teraz lecimy do Niemiec by zagrać tam 3 koncerty. Chcemy również zrobić większą trasę po Europie poźniej w 2011 może na jesień.


MIELIŚCIE JAKIEŚ ZMIANY PERSONALNE W SKŁADZIE OD CZASU WASZEGO OSTATNIEGO ALBUMU „CHAOS IN THE CITY”?

Tak mielismy kilka zmian, ten album był nagrany w 2001r tak więc od tego czasu troche się pozmieniało. Najlepsze jest to że nasza muzyka wciąż pozostaje taka sama i  po tych 10 latach The Prowlers wciąż spiewa o tym samym.


WIEM ŻE JESTEŚCIE POD SILNYM WPŁYWEM THE OPPRESSED. CZY SĄ JESZCZE JAKIEŚ INNE KAPELE KTÓRE SĄ DLA WAS WAŻNYMI INSIRATORAMI?

Zawsze byliśmy pod wpływem starszych Montrealskich kapel jak np The Discords, Gassenhaur, Shock Troops, Street Troopers. To oni stworzyli naszą dzisiejszą skinhead scenę i to my kontynujemy dalej tą misję.
Oprócz tego że insirowały nas kapele z naszej lokalnej sceny to jesteśmy oczywiście również pod wpływem wielu starych brytyjskich kapel oi! z lat 80-tych. Przy tej muzyce dorastaliśmy i pod ich wpływem zaczęliśmy grać swoją własną muzykę. Tak to mniej więcej wygląda.MONTREAL ZAWSZE SŁYNĄŁ Z SILNEJ SCENY OI SKINHEADS, LEGENDARNI STREET TROOPERS CZY MŁODZI ESCLAVES SALARIES.
CO SIĘ DZIEJE Z TYMI KAPELAMI DZIŚ?
MÓGŁBYŚ NAM POWIEDZIEĆ COŚ WIĘCEJ NA TEMAT WASZEGO NOWEGO KAWAŁKA „NDG” KTÓRY JEST DEDYKOWANY THE DISCORDS?
CO OZNACZA SKRÓT „NDG”?

NDG znajduje się w zachodniej części Montrealu skąd pochodzą starsze kapele jak GASSENHAUR i THE DISCORDS. NDG to skrót dla; NOTRE-DAME de GRACE i dla nas nagranie tego kawałka jest wyrazem szacunku dla THE DISCORDS.
Powrócili oni na scene w 2000r. i zagraliśmy z nimi wspólnie kilka ważniejszych koncertów.

Jeśli chodzi o STREET TROOPERS i ESCLAVES SALARIES to obydwie kapele już nie istnieją ale dalej jesteśmy dobrymi kumplami.

DLA THE PROWLERS STANOWISKO WOBEC FASZYSTOWSKICH SKINHEADS JEST BARDZO JASNE. NIE UWARZASZ ŻE TAKA POSTAWA TO O KROK ZA DALEKO BY O TYM MÓWIĆ?
DLA WIELU KAPEL APOLITYCZNYCH W EUROPIE POKAZANIE TWARDEJ POSTAWY WOBEC FASZYSTÓW TO JUŻ POLITYKA I DAJĄ SOBIE Z TYM SPOKÓJ.

Ja tak naprawdę nie przejmuje się co o nas myślą inni, nie piszemy politycznych piosenek bo nie jesteśmy politykami ale popieramy antyrasistowskich skinheads.
Osobiście określam siebie jako SHARP na zawsze ale w chwili obecnej nie piszemy piosenek o tym. Dla nas wystarczy to z jakimi kapelami dzielimy scene, kto wydaje nasze płyty,  jest to wystarczający powód by określić nas po jakiej stronie stoimy.
Dopóki nie wpółpracujemy z kapelami prawicowymi czy rasistowskimi to nie widze problemu z graniem z kapelą apolityczną.
Najczęstszym problemem z kapelami apolitycznymi jest taki, że grają oni raz z kapelą lewicową a poźniej dzielą scene z prawicową.
Kiedy podejmniesz decyzje współpracy z kapelą prawicową czy wydawnictwem  to nie jesteś już kapelą apolityczną tak samo w drugą stronę. Dlatego my nigdy nie udawaliśmy z określeniem siebie jako apolityczni nawet jeśli w naszych piosenkach nie znajdziesz polityki.


WIELE KAPEL APOLITYCZNYCH Z EUROPY NIE PRZESZKADZA WSPÓŁPRACA Z NAZISTAMI ORAZ WSPIERANIE SIEBIE NAWZAJEM W KRYTYKOWANIU LEWICOWYCH SKINHEADS. NAZYWAJĄ NAS KOMUNISTAMI CZY POLITYCZNIE POPRAWNYMI. MACIE TEN SAM PROBLEM W KANADZIE? CO MYŚLISZ O TYM GÓWNIE?

Dla mnie jest to śmieszne... Jeśli znasz korzenie ruchu skinheads, to jak w takim razie możesz uważać siebie za rasiste czy naziste?
U nas w Kanadzie mamy podobnych idiotów ale jest to oddzielna scena i nie uczestniczymy razem w tych samych koncertach, nie pijemy w tych samych pubach.

CZY THE PROWLERS OKREŚLA SIEBIE JAKO KAPELA APOLITYCZNA? POPIERACIE RASH? CO MYŚLISZ O LUDZIACH KTÓRZY UWAŻAJĄ ZA BOHATERÓW TAKICH LUDZI JAK STALIN CZY LENIN? KTÓRZY ZABIJALI MILIONY ZA SWOJE KOMUNISTYCZNE SNY. WYDAJE MI SIĘ ŻE WIELU RED SKINÓW NIE ZDAJE SOBIE SPRAWY KIM BYLI CI POLITYCY.
CO TY O TYM MYŚLISZ?

Tak jak już mówiłem nie możęmy siebie uważać za kapele apolityczną bo wspieramy kapele lewicowe, wydawnictwa oraz całą scenę antyrasistowską. Tak naprawdę nie obchodzą mnie RASH, jeśli oni szanują to że nie jestem komunistą to możemy współpracować razem. Nazistowskie mędy nie szanują tego że nie jestem rasistą dlatego nie chcę mieć nic z nimi wspólnego.


JAK WYGLĄDA DZISIEJSZA SCENA W KANADZIE? CO ZE SCENĄ NAZISTOWSKĄ, JEST U WAS ONA SILNA? MACIE JAKIEŚ PROBLEMY ZE ŚMIECIAMI W MONTREALU?

Jest kilka dobrych kapel ale scena nie jest tak silna dziś jak była kiedyś, dlatego jednym z powodów naszego powrotu było własnie to. Jest tutaj kilku nazistów i wydaje mi się że zawsze się jakiś znajdzie. Tak naprawde to nie widujemy ich tutaj.
Montreal oraz Kanada ogólnie są multikulturowe tak więc dzieciaki dorastają wraz z imigrantami obok. Moim zdaniem dzięki temu rasizmu będzie mniej i mniej wokół nas.
BYLIŚCIE JUŻ W EUROPIE I NAWET NAGRALIŚCIE TUTAJ MCD DLA MAD BUTCHER RECORDS W NIEMCZECH. JAK BYŚ PORÓWNAŁ SCENE EUROPEJSKĄ DO KANADYJSKIEJ?

Scena Europejska jest bardzo duża i bardziej interesująca. Największym problemem w Kanadzie jest to że odległości pomiędzy ważniejszymi miastami są bardzo odległe, co sprawia utrudnienia w organizowaniu wielu rzeczy. Toronto leży 6 godzin jazdy, nie mówię nawet o Edmonton czy Vancouver które leżą 3 dni jazdy autem.
Kiedy ostatnim razem byliśmy w Europie mogliśmy zagrać 5 koncertów w 5 różnych krajach, takie coś jest niemożliwe tutaj. Ludzie na scene europejskiej angażują się bardziej, kupują orginalne płyty i przychodzą na koncerty.

DLACZEGO WYDALIŚCIE WSZYSTKIE SWOJE NAGRANIA W EUROPIE? NIE MA U WAS RÓWNIE DOBRYCH WYDAWNICTW? JAK DOSZŁO DO WSPÓŁPRACY Z MAD BUTCHER RECORDS?

Pierwszy raz poznaliśmy Mike z Mad Butcher Records kiedy był on tutaj w Kanadzie na festiwalu z Klasse Kriminale. Staliśmy się dobrymi przyjaciółmi i zaprosił nas do Niemiec by nagrać nasz pierwszy album (Hair Today Gone Tomorrow) oraz kilka koncertów. Wróciliśmy tam jeszcze kilka razy i od tamtych dni jesteśmy bardzo zadowoleni wzajemną współpracą oczywiście dalej będziemy współpracować razem.
Wyrobili nam dobrą renomę, poznaliśmy wiele dobrych kapel oraz świetnych ludzi dzięki Mad Butcherowi.
W Kanadzie jest INSURGENCE RECORDS którzy wspierają scenę już dobre 10 lat.
Będziemy z nimi współpracować w przyszłości, wydadzą oni nam nasz split album z naszymi przyjaciółmi z Produzenten Der Froide. Powinien on wyjść gdzieś w Kwietniu lub Maju.


CO MYŚLISZ O CD TRIBUTE TO THE OPPRESSED? PODOBAŁ CI SIĘ?

Jest świetny i dla nas to wielki zaszczyt być jego częścią.

MIAŁEŚ JAKIEŚ PROBLEMY Z BYCIEM SKINHEADEM? MAM NA MYŚLI PYTANIA OD LUDZI TYPU „JAK MOŻESZ BYC SKINHEADEM I NIE POPIERAĆ RASISTOWSKIEJ POLITYKI?” LUB ATAKI ZE SPOŁECZEŃSTWA MULTIKULTUROWEGO?
JAKA JEST NAJLEPSZA METODA BY WYJAŚNIĆ ZWYKŁEMU ZJADACZOWI CHLEBA ŻE NIE KAŻDY SKINHEAD TO TĘPA FASZYSTOWSKA GNIDA?

Szczerze to skinheadzi byli tutaj w Montrealu od prawie 30 lat, ludzie wiedzą wystarczająco dzięki czemu nie mamy juz tego typu sytuacji tutaj. Może to być też efekt tego że większość społeczeństwa ma na to wyjebane hahaha.

JAKIE SĄ WASZE PLANY NA NAJBLIŻSZĄ PRZYSZŁOŚĆ? WIEM ŻE ZA NIEDŁUGO WYJDZIE WASZ SPLIT Z PRODUZENTEN DER FROIDE ORAZ ZAGRACIE KILKA KONCERTÓW W NIEMCZECH. PLANUJECIE NAGRAĆ NOWY PEŁEN ALBUM?

Po powrocie z Niemiec bierzemy się za napisanie nowych kawałków, chcielibyśmy bardzo nagrać coś przed końcem tego roku. Oprócz tego chcielibyśmy zagrać kilka koncertów w Europie, ale nie możemy robić zbyt wielkich tras już więcej.

COŚ DO DODANIA NA KONIEC?

Piwo i pozdro dla każdego kto to czyta.